Main menu

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2019

W dniu 17 marca 2019 roku wychowankowie naszego zakładu wzięli udział w rekolekcjach, które miały ich przygotować do zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Już po raz kolejny poprowadził je ksiądz Marcin – nasz zaprzyjaźniony salezjanin, który na co dzień opiekuje się młodymi klerykami, przygotowującymi się do posługi zakonnej w klasztorze w Lądzie.

Tym razem ksiądz Marcin pojawił się w naszym zakładzie w niezwykłym towarzystwie, ponieważ oprócz dwóch młodych kleryków, do Witkowa przyjechało pięciu wyjątkowych gości. Wyjątkowych, ponieważ nie codziennie na spotkanie z naszą młodzieżą przyjeżdżają ludzie doświadczeni przez życie, posiadający ogromny bagaż „życiowych trosk i problemów”, a jednocześnie otwarci i z dużym zaangażowaniem i radością niosący chrześcijańskie przesłanie miłości.

Byli wśród nich tacy, którzy poznali zgubną siłę alkoholu i narkotyków, którzy doświadczyli wiele zła od innych ludzi, w tym od najbliższych, którzy wiele lat spędzili za murem więziennym, którzy stracili przyjaciół, majątek i rodzinę…

Ale w pewnym momencie swojego życia, jak sami o tym mówili, spotkała ich Łaska i Miłosierdzie Boskie i dzięki temu udało im się odnaleźć w życiu to co, Ich zdaniem, najważniejsze – Wiarę, Nadzieję i Miłość.

Leszek, Piotr, Marcin, Kamil, Mariusz przyjechali do Witkowa aby w sposób otwarty i bez ogródek mówić o sobie, o swoim ciężkim życiu, o dramatach, traumatycznych przeżyciach, o złu, którego doznali i które samemu wyrządzali sobie i innym. Opowiadali o tragediach, które ich dotknęły i niezapomnianych urazach i trudnościach, z którymi się w życiu borykali.

Marcin opowiada o swoich losach życiowych i potrzebie modlitwy różańcowej.

Kamil opowiada o zdarzeniach, które doświadczył oraz o cudach, których go spotkały i o postaci św. Jose, który oddał swe życie za Jezusa Chrystusa

Leszek opowiada o swojej posłudze dla bezdomnych, byłych więźniach i osobach samotnych – prowadzi fundację Arka, która działa na rzecz tych osób.

Ale przede wszystkim mówili o tym, że to wszystko można zmienić, można zostawić daleko za sobą, można zmienić swoje życie i dać sobie nową szansę. Każdy z nich podkreślał, że w swojej zmianie pomogła im wiara w Jezusa Chrystusa i całkowite oddanie się na Jego służbę. Leszek podkreślił, że przyczyną trafiania młodych ludzi do zakładów poprawczych czy karnych jest, cyt.: „Nigdy nie okazana miłość ze strony innych ludzi”. I dlatego szansą na powrót do normalnego, prawdziwego życia jest wiara w miłość w bliźniego i Jezusa Chrystusa.

Dlatego misją naszych gości jest niesienie Dobrej Nowiny wszystkim tym, którzy jeszcze błądzą i poszukują swojego miejsca na ziemi.

W sposób bardzo sugestywny, z ogromnym, autentycznym zaangażowaniem opowiadali o sobie, swoich relacjach z Panem Bogiem, dawali świadectwo swojej wielkiej zmiany i z dużym zapałem starali się przekonać naszych wychowanków, że każdy może spróbować i może liczyć na Miłosierdzie i rozpocząć Nowe Życie.

Rekolekcjom i niezwykłym świadectwom niezwykłych ludzi stale towarzyszył śpiew i modlitwa

Na zakończenie pierwszej części spotkania zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie.

Po części oficjalnej był czas na obiad a potem na spotkanie w grupach z wychowankami i wspólną rozrywkę.

Na zakończenie rekolekcji odbyła się w naszej zakładowej kaplicy msza św., podczas której momentem szczególnym było symboliczne przekazanie sobie Znaku Pokoju!

Msza św. zakończyła się błogosławieństwem udzielonym przez księdza Marcina.

Wszyscy uczestnicy rekolekcji w naszym zakładzie otrzymali od naszych gości wyjątkowe prezenty: różańce przywiezione z Medjugorje.

Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie i, że w przyszłości będzie okazja ponownie porozmawiać o życiu i potrzebie Wiary!