Main menu

Powiatowe Dni Cichociemnych

20 października 2017 r. delegacja wychowanków naszego Zakładu uczestniczyła w uroczystościach poświęconych pamięci Cichociemnych pochodzących z Witkowa – kpt. Adama Borysa, ps. „Pług” oraz ppor. Tadeusza Jaworskiego, ps. „Gont”. Uroczystości odbyły się w 75. rocznicę operacji lotniczej „Hammer” Cichociemnego kpt. Adama Borysa oraz w 75. rocznicę zaprzysiężenia w Armii Krajowej Cichociemnego ppor. Tadeusza Jaworskiego.

Adam Borys był twórcą batalionu „Agat”, dowódcą batalionu „Parasol”, który wsławił się m.in w Postaniu Warszawskim. Cichociemny Jaworski, po zrzucie do Lwowa został tam aresztowany przez Niemców i zginął w Buchenwaldzie. W swoim życiu kierowali się hasłem „Za Polskę się bić i dla Polski pracować” – przypomniał współorganizator uroczystości Grzegorz Musidlak.

Organizatorzy Powiatowych Dni Cichociemnych chcą w przyszłym roku sprowadzić z Buchenwaldu symboliczne prochy Tadeusza Jaworskiego i złożyć je w grobowcu w Witkowie.

Honorowy patronat nad Powiatowymi Dniami Cichociemnych objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Głównym organizatorem Wydarzenia była Starosta Gnieźnieńska oraz Dowódca 33. Bazy Lotnictwa Transportowego. Jednym ze współorganizatorów był również Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo.