Main menu

„Audycja w Radio dla Ciebie”

Audycja w Radio dla Ciebie

 

Sukces naszego utalentowanego młodego rapera podczas przeglądu kulturalnego OSPAR 2019 nie uszedł uwadze warszawskim mediom. Na zaproszenie redaktorki stołecznego Radia dla Ciebie, Małgorzaty Berwid, nasz wychowanek, Piotr Kowalski, wziął udział w audycji z cyklu „Ciotula Książkula” w sobotni poranek 18 stycznia 2020 r.

Cykl audycji, w której Piotr wziął udział jest poświęcony literaturze i promowaniu, zwłaszcza wśród ludzi młodych, czytelnictwa. Dlatego też młody adept rapu opowiedział o swojej ostatniej lekturze – drugim tomie opowiadań pt. „Gorzka czekolada”. Jest zbiór utworów popularnych autorów książek dla młodzieży, a każde z opowiadań jest poświęcone innemu, trudnemu tematowi. Piotr zwrócił uwagę na utwory traktujące o problemach dotyczących poczuciu własnej wartości, relacji z innymi osobami, czy radzeniu sobie z własnymi słabościami. Autorka programu, pani M. Berwid, podkreślała wyjątkowość tej książki i jej wartość jako źródło wiedzy na temat młodzieżowych problemów i dylematów szczególnie nierozumianych przez rodziców czy nauczycieli.

Podczas audycji Piotr miał okazję opowiedzieć o początkach swojej przygody z muzyką oraz o tym w jaki sposób swoją pasję może rozwijać w witkowskiej placówce. Mówił również o sukcesie jaki osiągnął podczas przeglądu OSPAR 2019.

Inny z uczestników audycji, dr nauk pedagogicznych, pan Mieczysław Sędzicki, na co dzień wykładowca i nauczyciel studentów w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz twórca i od wielu lat organizator festiwalu kulturalnego OSPAR, opowiadał o historii tegoż przeglądu. Podkreślił, że w tym roku odbędzie się 25 edycja OSPAR i Piotr otrzymał zaproszenie do uczestniczenia w tym wydarzeniu.

Trzeba tutaj podkreślić, że udział w przeglądzie w 2019 roku nie był pierwszym, w jaki wzięli udział nasi wychowankowie (bo poza Piotrem na scenie OSPAR wystąpił również Krystian). Przed ponad dekadą wyjazdy do Warszawy na festiwal organizowany przez studentów APS zainicjowała pani Zosia Kowalska, która przez lata pracowała z naszą młodzieżą jako pedagog. Nasi wychowankowie najczęściej śpiewali piosenki, zdobywając nagrody i wyróżnienia. W ubiegłym roku powróciliśmy do tej tradycji i ponownie udało się osiągnąć sukces.

Wyjazd do Warszawy i udział w audycji radiowej był dla Piotra wielkim wyróżnieniem ale także ogromnym przeżyciem i powodem do dumy. Nie jest rzeczą codzienną aby młody człowiek, posiadający „szczególny” bagaż doświadczeń życiowych mógł wziąć udział w audycji radiowej i to w roli młodego, utalentowanego twórcy. Jego przypadek można potraktować jako pewien wzór dla innych mieszkańców placówek podobnych do witkowskiej. Piotr dzięki własnej pasji ma szansę na znalezienie ścieżki życiowej, która być może okaże się dla niego sposobem na poradzenie sobie z trudami prawdziwego, niezwykle ciężkiego, codziennego życia. Mamy nadzieję, że nasz wychowanek znajdzie w sobie dużo sił, energii i wytrwałości, żeby rozwijać własny talent.

Nagranie audycji można odsłuchać korzystając z następującego linka:

Ciotka Książkula: „Człowiek bez barier” i OSPAR 2019