Main menu

Albertiana 2017

W dniu 7 lutego 2017 roku grupa sześciu wychowanków naszego zakładu wraz z mieszkańcami Domu Pomocy społecznej w Mielżynie wzięła udział w II etapie ogólnopolskiego przeglądu teatralnego Albertiana 2017 we Wrocławiu. Organizatorem tej dorocznej imprezy jest Fundacja im. Brata Alberta oraz fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko”. Celem tego przeglądu jest propagowanie twórczości teatralno – muzycznej osób niepełnosprawnych umysłowo działających w różnorodnych środowiskach (domy pomocy społecznej warsztaty terapii zajęciowej, ośrodki opiekuńczo – wychowawcze, itp.). Nasz teatr po raz pierwszy został zakwalifikowany do udziału w eliminacjach do finałowego przeglądu, który odbędzie się w marcu w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Już samo uzyskanie prawa udziału w eliminacjach było dla naszego teatru ogromnym sukcesem – eliminacje przebiegają w 6 regionach Polski, w każdym startuje około 10 teatrów, a do udziału w finałach kwalifikują się zwycięzcy poszczególnych eliminacji (dwa następne teatry biorą udział w finale w roli widowani). Do udziału we wrocławskich eliminacjach zgłosiło się 14 zespołów a zakwalifikowano 9. Wśród nich znalazł się nasz teatr ze sztuką „Romeo i Julia”, który został wyreżyserowany przez siostrę Benedyktę Bauman, na co dzień opiekunkę osób niepełnosprawnych w DPS w Mielżynie.

We Wrocławiu nasz teatr występował jako ostatni. Nasi aktorzy zaprezentowali się znakomicie – zgromadzona publiczność dwukrotnie spektakl przerywała brawami a na zakończenie zgotowała nam gorącą owację!

Jednak w ocenie jury inne zespoły teatralne zasłużyły na wyróżnienia i w nagrodę pojadą na finały do Krakowa.

Pomimo takiej decyzji komisji uważamy, że osiągnęliśmy ogromny sukces i mamy nadzieję na kolejny udział w festiwalu za rok – oczywiście na deskach teatru krakowskiego!